Úvodní stránka » Články » 2014 » ORLIČKY 2014 (pohodově!!!)

ORLIČKY 2014 (pohodově!!!)


Když JPK vyhlašoval 35. ročník běžkované po Orlických horách na tradičně třetí únorový víkend, netušil, že letošní zima vykrystalizuje poněkud netradičně. Tak nějak víceméně beze sněhu, maximálně s chabou pokrývkou na hřebenech. Přesto se našlo 10 statečných, co do Rokytnice v Orlických horách přijeli. 4 od Brna dvěma auty a 6 od Prahy vlakem. V něm bylo navzdory tomu všemu docela veselo a aby nebylo pochyb, že Orličky budou, zašuměly a hned se vypily tři lahve Bohemky DEMI SEC po 0,7 litru (dvě flaše zbyly na zpáteční cestu).
Ubytováni jsme všichni skvostně v penzionu Rampušák na náměstí v Rokytnici, kde navíc i výborně vaří. Nedostatek sněhu tedy můžeme kompenzovat přemítáním, jak výtečně jsme si pochutnali na šípkové omáčce či jelením bifteku a co si dáme příště - zdali jehněčí na houbách, králičí soté se špenátem nebo svíčkovou...  Každopádně vynikající zvěřinovou zelňačku. V noci jemně prší a tak zprávy ze Šerlichu rozhodnou, že ráno po snídani vyrážíme nahoru do hor bez běžek.
Z Rokytnice na Šerlich se nablížíme busem. V pohorkách a jen s baťůžkem či ledvinkou. Jelikož je šedivě mlhavo, první naše kroky míří na Masarykovu chatu (1019 m). Zde chutně posvačíme (sladké knedle či zelňačku), doplníme tekutiny a vyrážíme na pěší hřebenovou túru: Z Šerlichu (1013 m) to bude k rozcestí u srubu pod Velkou Deštnou - zde chvíli posedíme nad šálkem čaje. Ze sedla pod Jelenkou (1048 m) se pustíme po červené. Nezapomeneme odbočit ke Kunštátské kapli (1037 m), zavzpomínat kdo kdy zde byl naposledy a sejít na Pěticestí (1004 m). K této křižovatce s kioskem se sbíhá řada značených turistických pěšin a pět zpevněných lesních cest. Po malém odpočinku s čajem a tatrankou se vydáme po žluté k lyžařskému vleku Říčky. Bláhově si myslíme, že se svezeme lanovkou dolu. Obsluha nás však vyvede z omylu - lanovka bere lyžaře pouze nahoru. Nezbývá než zaklít a sejít / seběhnout okrajem sjezdovky s technickým sněhem a doufat, že nebudeme smeteni příliš rychlým či nešikovným lyžníkem / snowboardistou. Kateřina s Ivou plánovaně dojdou pěšky přes obec Říčky až do rokytnického penzionu Rampušák. Na kontě tak mají 25 km. JPK s Iren, A8 a Ilon stihnou z Říček bus do Rokytnice. Moraváci křižují Orličky dle svých plánů. Důležité je, že se večer potkáme u večeře v penzionu Rampušák. V útulné jídelně s krbem nikdo nechybí.
V neděli nás obě brněnská auta všechny vyvezou až na parkoviště Hanička. Den slunečný, skoro jaro v rozpuku. Kolem Pevnosti Hanička míříme pěšky po červené na Anenský vrch (991 m). Naším cílem je vylézt na rozhlednu Anna a důkladně pohlédnout do daleka do široka. Což se nám podaří a my si ukazujeme Orlické hory, Králický Sněžník, rozhlednu na Suchém vrchu a okolí Rychnova nad Kněžnou i Žamberku. Taky hory v sousedním Polsku. Brňáci jdou omrknout ještě kostel v Neratově, my ostatní sejdeme po zelené malebným terénem do Horní Rokytnice. Po jedné pivní a čajové zastávce dokončíme nedělní túru po silnici až na náměstí k našemu Rampušáku. A po výborném obědě zde (jak taky jinak) ještě navštívíme Sýpku neboli místní Muzeum Orlických hor. Rokytnické náměstí s naším penzionem se topí až v kýčovitě
zlatavém západu slunce, když se zavazadly kráčíme na nádraží. Běžky jsme sice ani nerozbalili, za to důkladně naše tělo okysličeno ryzím vzduchem hor a duše obohacena zcela jinými zážitky. Orlické hory prostě stojí za každou návštěvu - s kolem, s lyžemi i jen tak pěšky. Tož uvidíme, která varianta to bude v Orličkách příště.


(zaznamenala HarmIva)