Úvodní stránka » Články » 2009 » Běžkování po Krkonoších

Běžkování po Krkonoších


motto: V ÚDOLÍ UŽ KVETLY SNĚŽENKY, ALE MACHŘI BYLI NA HORÁCH!


Jako první vyrazili František s Jaruš v sobotu ráno do Herlíkovic, další čtveřice za nimi vyjela v neděli. Auto jsme nechali na Benecku a vydali se směrem na Rovinku, kde jsme se měli potkat s Františkem a Jarkou. Zledovatělá stopa byla pěkně rychlá, Anička přibrzdila svým oblíbeným způsobem - přisednutím obkročmo na hůlky, ovšem dnešní hůlky nejsou asi na tento prastarý styl brzdění konstruovány a hůlka se zlomila.Na Rovince jsme byli už v kompletní sestavě a Anička měla zase kompletní hůlky, protože František v restaurantu vyškemral jedny na zapůjčení. Sice trošku dlouhé, ale bez nich by to bylo daleko těžší - se stoupající teplotou se sníh změnil na tzv. mejdlo, a na takový sníh se prostě namazat nedá, klouže to na všechny strany, dá se jen bruslit - a to může jen ten, kdo to umí. Jeden takový kolem nás prosvištěl a když nás míjel, prohodil ke svému kolegovi: Hele, ploužáci!


Doploužili jsme se přes Třídomí na start-cíl běžeckých tratí na Horních Mísečkách a během vyhlašování vítězů jakýchsi závodů poseděli u polívky a klobásky, Karel nabídl placky škvarkové a Jaruš zase bramborové. Pak jsme se vydali přes sjezdovky a po Masarykově silnici vzhůru, z ní odbočili příjemně zvlněnou stopou do Kotelních jam, ale zastavila nás jednak zde obvyklá cedule o zákazu vstupu a nebezpečí lavin, pak nepříjemně rozhamtaná stopa a v neposlední řadě dvojice, která se odtamtud vracela s tím, že pro mlhu tam toho fakt moc neuvidíme.Vrátili jsme se zpět na Masarykovu silnici a vyšli k rozcestí na Medvědín - odtamtud bývá taky pěkný výhled, ovšem my jsme viděli zase jen to mlhovno. Zato jsme měli jiný neobvyklý zážitek - od Medvědína sjížděl skejťák s kanystrem na zádech a v červené kombinéze s nápisem Nescafé a pokřikoval na nás: Chcete kafe? Teprve když dodal, že je zadarmo, tak jsme ožili a pozvání přijali - kávička byla výtečná. Ten skateboardista si takhle o víkendech zajezdil na horách a ještě si přivydělal - hezká brigádička! 


A nám zbývalo jen se doploužit kolem Janovy hory zpátky na Rovinku, vrátit vypůjčené hůlky, rozloučit se s Františkem a Jarkou a zamávat horám :-)